• image1

  Kongres Polka International Malmo Szwecja

 • image1

  IV Bieg Niepodległości POLONIA Run 1918

 • image1

  Main Banner

 • image1

  Koncert Adama Suska rozpoczynający 20 lecie Polka International

Kongresy Dokumenty prawne Dział listów Prezes informuje Kawa na Ławę Kim jest Polka Kontakt

78 .rocznica Powstania Warszawskiego

2022-09-01

Czas nieubłagalnie pędzi na przód. Minęło 3 lata od naszego odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej upamiętniającej 75.rocznice Powstania Warszawskiego.

Dzisiaj mija 78 lat od tego bohaterskiego zrywu narodu polskiego do wolności, w którym brał udział Bogusław Blania pseudonim „Bobek" (ur. 1930) od wielu lat mieszkający w Malmö.

W chwili wybuchu Powstanie był wraz ze swoim wujkiem Lewandowskim- żołnierzem AK na moście Kierbedzia. Na kilkanaście metrów przed nimi dwóch Powstańców niosło skrzynkę z amunicja. Zostali zatrzymani przez patrolujących niemieckich żołnierzy. Byli zmuszeni do pokazania zawartości w skrzynce. Zagrozili Niemcom swoja bronią, która ukazali spod swoich ubrań. Niemiecki patrol ich opuścił. Przeszli do końca mostu i tam zostali ostrzelani.

W tej sytuacji dla „Bobka" i jego wujka nie było wyjścia, trzeba było skakać z mostu do Wisły. Niemcy rozpoczęli strzelanie do pływających Powstańców. Bóg miał ich pod swoja opieką. Dotarli cali na drugi brzeg Wisły.

Przez całe Powstanie był łącznikiem dwóch warszawskich dzielnic Z butelka benzyny szedł na niemieckie czołgi. Ciężko ranny. Uratowany przez lekarza od amputacji nogi i ręki. Cala historia ich walki w Powstaniu oraz to co było później została spisana we wspomnieniach „Okruchy życia", które już znalazły miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Upamiętnienie 78. Rocznicy Powstania przy Obelisku Pamięci Narodowej na Cmentarzu Östra Kyrkagården w kv. nr 5 w Malmö.

Obelisk pod stalą opieka organizacji POLKA International- Międzynarodowej Asocjacji Polskich Kobiet.

Część Bohaterom ! Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać. Bez pamięci o przeszłości nie ma teraźniejszości.

Elizabeth Blania Kacprzyk
Violetta Blania Kacprzyk

Córki Powstańca „Bobka"