home | o nas | wydarzenia | kalendarz | kontakt     
   

    

 


    


„Obóz Integracyjny” Gniezno - Hässleholm

                 21.07 – 3.08.2003 r.                  

 

 

 

 

       Podczas jednego z wielu zagranicznych wyjazdów dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Jacka Dziela, zrodził się pomysł zaznajomienia się z metodami pracy z osobami niepełnosprawnymi stosowanymi przez szwedzkich specjalistów, jak również zapoznania się ze sprzętem i pomocą ułatwiającą prowadzenie szeroko pojętej rehabilitacji.

  Dzięki porozumieniu zawartemu między „Polką”, Międzynarodową Asocjacją Polskich Kobiet (Polka International) w Szwecji a Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Polsce, grupa osób reprezentująca placówki Caritas A.G. miała możliwość przebywania na „Obozie integracyjnym” w miejscowości Hässleholm w Szwecji, w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia 2003 roku.

Osobą odpowiedzialną za organizację „Obozu integracyjnego” po stronie szwedzkiej była pani Stenia Eldemar- Członek Zarządu „POLKA INTERNATIONAL” - dyrektor do spraw Integracji, która dokonała przywitania grupy z Polski w Ystad i udzieliła pomocy przy zakwaterowaniu oraz zapoznała z możliwościami organizowania wycieczek na terenie Szwecji.

Natomiast pani Violetta Blania Gustavsson – dyrektor do spraw Integracji wraz z panią Krystyną Gubel – dyrektorem do spraw Podróży i Konferencji, były odpowiedzialne za całokształt kontaktów i niesienia pomocy dla grupy polskiej w Szwecji.

Osobą odpowiedzialną i organizatorem po stronie polskiej był ks. Jacek Dziel - dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej Za przygotowania i koordynację związaną z obozem odpowiadał Bartosz Witowski z-ca kierownika Ośrodka Miłosiernego Samarytanina Caritas A.G.

Polka International zapewniła uczestnikom wyjazdu bezpłatne zakwaterowanie w mieszkaniach dla uczniów liceum, które podczas roku szkolnego spełniają funkcje internatu.

Mieszkania rozmieszczone były w czterech budynkach o wysokim standardzie. Każde z nich składało się z sypialni, kuchni, salonu, łazienki oraz węzła sanitarnego dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W sytuacjach wypadkowych czy stanach zagrażających zdrowiu „Polka” zapewniła stały kontakt z lekarzem polskojęzycznym dr Sewerynem Sowiakiem.

Zadaniem organizatora po stronie polskiej było zapewnienie wyżywienia, opłaty wycieczek oraz transportu a także ustalenie programu obozu.

 

Pani Stenia Eldemar- dyrektor ds. Integracji po stronie szwedzkiej wraz z dyrektorem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks Jackiem Dzielem.

Aby dotrzeć na miejsce, część przyszłych obozowiczów wyjechała z Gniezna dnia 20 lipca 2003 roku o godzinie 14.00 autokarem firmy przewozowej „Baccara”, zabierając po drodze pozostałych uczestników wyjazdu z Kłecka. Tym sposobem cała osiemnastoosobowa grupa wyruszyła do Świnoujścia.

Po odprawie celnej wszyscy udali się na prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej („Polferries”), którym o godzinie 22.30 popłynęli w kierunku portu w Ystad. Dotarł on na miejsce o godzinie 8.00, skąd po kolejnej odprawie celnej grupa wyruszyła autokarem w stronę miejscowości Hässleholm - było ono miejscem docelowym. Po drodze nastąpiła awaria autobusu, której usunięcie nie zajęło wiele czasu.

Ks. J. Dziel, uczestnicy obozu wraz z kadrą na pierwszym wspólnym spotkaniu w Hässleholm.

Na miejscu rozlokowano uczestników i kadrę do poszczególnych mieszkań. Po zapoznaniu się z warunkami panującymi w miejscach zakwaterowania  i zasadami pielęgnowania środowiska naturalnego oraz relacjami między-sąsiedzkimi, osoby należące do kadry spotkały się wieczorem w celu ustalenia porządku dnia.

Po wspólnych dyskusjach ustalono:

godz. 8.00 – pobudka (toaleta poranna)

godz. 9.00 – śniadanie (przygotowanie posiłku, sprzątanie po posiłku, prace porządkowe)

godz. 10.30 – zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne

godz. 13.30 do 15.30 – obiad (przygotowanie posiłku, sprzątanie po posiłku)

godz. 15.30 do 17.30 – czas wolny przeznaczony na realizację pomysłów wynikających z inicjatywy podopiecznych

godz. 17.30 do 18.30 – spotkanie integracyjne

godz. 18.30 do 19.30 – kolacja (przygotowanie posiłku, sprzątanie po posiłku)

godz. 19.30 do 21.00 – czas wolny

godz. 21.00 do 22.00 – przygotowanie do ciszy nocnej (toaleta wieczorna)

godz. 22.00 – cisza nocna

oraz wieczorne spotkania kadry w celu omówienia bieżącego dnia,   przedstawienia problemów oraz koncepcji spędzania wolnego czasu w kolejnym dniu.

Charakterystyczne dla Szwecji – sortowanie śmieci

Drugiego dnia pobytu w Hässleholm ks. J. Dziel, odprawił mszę powitalną w kaplicy pod wezwaniem Św. Andrzeja z czynnym udziałem uczestników.

  

 Msza z udziałem uczestników obozu

 

 Obozowicze przed kaplicą po zakończonej mszy św.          
                              

Dyrektor gnieźnieńskiej Caritas uraczył swoją obecnością wszystkich obozowiczów zaledwie trzy dni, po czym 23.07.03 powrócił do Polski, do swych codziennych obowiązków.

Później, pod nieobecność ks.J. Dziela kontynuowano program obejmujący pozostałe dni w Szwecji.

Podobne msze św. w tejże kaplicy miały miejsce jeszcze dwa razy a prowadzili je kolejno: ks. Eugeniusz z Kristianstad i ks. J. Jarosz Hässleholm.

W międzyczasie kadra urozmaicała podopiecznym pobyt wieloma atrakcjami.

Trzy dni zostały ubarwione wyjazdem nad morze do Ähus, gdzie wszyscy zażywali morskich kąpieli bawiąc się piłką i spacerowali po plaży zalanej szwedzkim słońcem.

Wesoła grupa na plaży w Ähus.

Do wodnych atrakcji należały też wyjazdy nad jezioro Finjasjön, leżące nieopodal miejscowości Hässleholm, gdzie oprócz kąpieli odbywały się gry i zabawy oraz rozgrywki w piłkę nożną. Miał też miejsce grill, przejmujący aromatem pieczonych kiełbasek.

Grilllowanie nad jeziorem Finjasjön.

Czynny wypoczynek nad jeziorem Finjasjön

Uczestnicy obozu mieli też okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami panującymi w państwie szwedzkim, poprzez rozmowę z ks. Andrzejem Szulczyńskim z Malmö oraz spotkanie z rodziną polską, mieszkającą w Szwecji od kilkudziesięciu lat.

ks. Andrzej Szulczyński z Malmö opowiada o obyczajach szwedzkich

Zdobyte w ten sposób informacje można było zweryfikować podczas bezpośredniego kontaktu z miejscowymi ludźmi na treningu ekonomicznym w supermarkecie Maxi i Netto, na obchodach Dni Hässleholm (wesołe miasteczko, loterie, słuchanie utworów muzycznych wykonywanych przez różne zespoły), jak też podczas wyjazdu do grot wapiennych znajdujących się w Tykarp- niedaleko zakwaterowania grupy, wyjazdu do Kristianstad (zwiedzanie miasta) oraz zwiedzania zamku w miejscu zwanym Hovdala koło Hässleholm,    pochodzącego z przełomu XVI-XVII wieku.

Państwo Barbara i Sławomir Kubiak z Hässleholm opowiadają o życiu i kulturze Szwedów.

Oprócz tego w jednym z mieszkań dwa razy zostało przygotowane przyjęcie dla podopiecznych, na którym wszyscy świetnie się bawili delektując się wypiekami osób zajmujących to lokum

 

przygotowanie „stołu szwedzkiego”

Ponadto uczestnicy i kadra brali udział w podchodach zorganizowanych na terenie miasta Hässleholm, kształcąc swoje umiejętności poruszania się w terenie, komunikowania się ze szwedzką społecznością, spostrzegania i zapamiętywania cech charakteryzujących miasto co w konsekwencji prowadziło do zdobywania punktów poprzez wykonywanie różnych zadań.

Trzeba było też wykorzystać nadmiar własnej energii podczas dnia sportu. Każdy mógł się wtedy wykazać biorąc udział w wielu konkurencjach: rzut piłką lekarską, rzut kulkami papierowymi do kosza, jedzenie jabłka na nitce, rzut piłką do kosza, gra w tenisa ziemnego, gra w piłkę nożną oraz konkurencja dla kadry wymyślona przez uczestników, która obejmowała jazdę rowerem i bieg na wyznaczonym odcinku.

Konkurencja jedzenia jabłka na nitce.

Uczestnicy sportowych rozgrywek.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Hässleholm organizowano wspólne posiłki, przy współpracy wszystkich osób przebywających na obozie.

Obieranie ziemniaków przez męską część grupy.

W przedostatnim dniu pobytu przeprowadzono prace porządkowe w zajmowanych przez grupę mieszkaniach. Spakowano też bagaże osobiste i przygotowano prowiant na drogę powrotną. Wieczorem wszyscy spotkali się na poczęstunku kończącym obóz przetrwania. Wtedy to wręczono każdemu kartki pamiątkowe przedstawiające Hässleholm.

Ostatnie wspólne spotkanie w Hässleholm.

W niedzielę rano , dnia 3 sierpnia 2003 roku, po uprzednim przeniesieniu bagaży do autokaru i zdaniu mieszkań, rozpoczęto drogę powrotną.

W Ystad grupa zachwycała się urokami miasta. Po odprawie celnej wszyscy udali się na prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, którym o godzinie 13.00 odpłynęli w kierunku Świnoujścia. W trakcie rejsu spożyto obiad, po czym każdy korzystał z wygód na promie: odpoczynek w kajutach, zakupy, spacery.

Rejs zakończył się o godzinie 20.00 w Świnoujściu. Po ostatniej odprawie celnej autokar z uczestnikami rozpoczął swój ostatni kurs do Gniezna, zatrzymując się w Kłecku o godzinie 4.00 (dnia 4 sierpnia 2003 roku), w celu pożegnania grupy z Warsztatu Terapii Zajęciowej. Około godziny 5.00 pozostali dotarli do Gniezna.

Podopieczni z opiekunami oczekujący na rejs do Polski.  

Rejsowicze na pokładzie Silesii.

„Każdy człowiek, bez względu na ograniczenia wpisane w jego naturę, jest jednym z nas – jest bowiem nosicielem tego samego, co my człowieczeństwa”.

                                                              Jan Paweł II

Skład osobowy obozu w Szwecji:

Organizator obozu: ks. Jacek Dziel  - dyrektor Caritas A.G.

Kierownik i koordynator obozu: Bartosz Witowski

Kadra:

Gronowski Paweł

Lisiecka Elwira

Łuczak Wojciech

Przywecka Katarzyna

Wędzikowska Arleta

 

Uczestnicy i wolontariusze:

 

Bednarek Małgorzata

Bednarek Weronika

Karczmarek Piotr

Kowalski Sławomir

Łuczak Weronika

Nawrocka Katarzyna

Nowicki Piotr

Pękała Justyna

Piasek Alicja

Piasek Małgorzata

Zawodna Magdalena

 

Kierowca autokaru:

Bartkowiak Zbigniew

 

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej składa serdeczne podziękowania:

Pani Elizabeth Blanka-Kacprzyk, Prezesowi „Polka International”- Międzynarodowej Asocjacji Polskich Kobiet

Pani Steni Eldemar, Członkowi Zarządu „Polka International”, Dyrektorowi do spraw Integracji

Panu Björn Johansson, Rektorowi Norrangsskolan Gymnasiesarskola ul. Norregatan 22, 281 02 Häässleholm

Polskiej Żegludze Bałtyckiej „Polfferies”

Państwu Barbarze i Sławomirowi Kubiak z Hässleholm

Ks. Andrzejowi Szulczyńskiemu z Malmö

 

Darczyńcom :

Firmie „Metax”- Piekarni i ciastkarni Roszak z Gniezna

Przedsiębiorstwu Handlowemu, Panu Maciejowi Tomczakowi z Gniezna.

Wszystkim osobom indywidualnym oraz instytucjom pomagającym przy organizacji „Obozu Integracyjnego”

 

 







 Polish Women's Association International
 Malmö 2003