home | o nas | wydarzenia | kalendarz | kontakt     
   

    

CENTRUM REHABILITACJI

Każda pomoc finansowa jest dużym krokiem do zrealizowania marzeń dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców oczekujących lepszego jutra.
  
Handelsbanken 108 448 568
(S.W.I.F.T. Routing: HANDSESS) 

słowo wstępne
stowarzyszenia biorace udział w przetargu
spotkania
zdjecia
prace bieżące


   


    

    
Specjalny Ośrodek Szkoleniowo- Wychowawczy im. Janusza Korczaka ze  Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych”Dary Losu” 

1 Historia i statut prawny:  rok założenia Ośrodka 1961, którego organem nadzorującym jest Kuratorium Oświaty w Sierad zu . natomiast stowarzyszenia  założono 15.12.2003 pod nr KRS 0000183081  
2 Położenie: dokładnie centralna Polska od Lodzi 60 km Krakowskie Przedmieście 58, Sieradz , Polska  
3 Cel działania: edukacja, wychowanie i opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi młodzieżą niepełnosprawna. Prowadzone sa również zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim. Ośrodek stal się placówka opieki całkowitej na prawach domu dziecka dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej skierowanych przez sady dla nieletnich  
4 Udział placówki w znaczących imprezach kraju i zagranica: uczniowie placówki biorą udział w wielu konkursach i olimpiadach artystycznych i sportowych. Placówka od 15 lat organi zu je przeglądy kulturalne, które na trwale wpisały się w historie miasta, powiatu i województwa. Od trzech lat dorobek swój również prezentują w Warszawie. Biorą udział w zawodach i olimpiadach sportowych .Zdobyli wysokie nagrody na szczeblu województwa, kraju i Europy. Zdobyli medale: w Belgii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Austrii, Anglii i Irlandii.

Trzykrotnie uczestniczyli  rozgrywkach w USA gdzie zdobyli złote medale w Mineapolis, New Haeven, Alaska. Jeden z absolwentów ośrodka zdobył zloty medal na paraolimpiadzie w Sydney i Australii. Drużyna hokeja halowego otrzymała tytuł mistrza Polski i zakwalifikowała się na igrzyska światowe do Nagano w Japonii. Jeżeli chodzi o dzieci i młodzież upośledzona w stopniu głębokim również bierze udział w możliwych dla siebie zawodach. Bywali w Kutnie i Lublinie. Placówka od trzech lat jest organizatorem  tzw. „Dni Treningu Aktywności Motorycznej” na szczeblu lokalny, regionalnym i wojewódzkim. Podczas Europejskich Dni Godności Osoby Upośledzonej Umysłowo placówka organi zu je przemarsz ulicami miasta. Od 10 lat co rocznie placówka organi zu je turnusy rehabilitacyjne i terapeutyczne  dla ok. 100 uczniów.

 
5 Skład placówki: wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa, internat, sale dla zajęć rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci z głębokim upośledzeniem umysłowym, tym działaniem obejmują 64 dzieci, oraz Stowarzyszenie „Dary Losu”  
6 Opis obiektu: obiekt został wybudowany w 1975 roku. Składa się z trzech wolnostojących budynków: cześć szkoleniowo- rewalidacyjno-wychowawcza,, cześć gospodarczo-swietlicowa, część trzecia warsztaty. W 1999  otrzymano nieodpłatnie teren o powierzchni 1,62h ze stawem.  
7 Własność prawna obiektu i terenu: własność ośrodka.  
8 Kadra zawodowa: to 94 osoby w tym 78 nauczycieli  
  pełnozatrudnionych. Kadra posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne na poziomie wyższym magisterski z pedagogiki Specjalnej. Większość nauczycieli legitymuje się dodatkowymi studiami podyplomowymi. Kadra skalda się z : psychologów, wychowawców, logopedów, terapeutów, rewalidantow, rehabilitanci. Kadra pedagogiczna to większość ludzie młodzi z ogromna pasja oraz zaangażowaniem na rzecz prac z dzieckiem niepełnosprawnym. Kadra prowadzi również zajęcia wyrównawcze, korygujące, psychopedagogiczne,. Kadra udziela rad i wskazówki rodzicom oraz służy pomocą nauczycielom z terenu powiatu i nie tylko, którzy pracują z dziećmi niepełnosprawnymi.  
9 Operatywność przy pozyskiwaniu środków finansowych: Oprócz sukcesów pedagogiczno-wychowawczych ośrodek posiada znaczące sukcesy gospodarcze, wpływające na poprawę bazy i lepsze warunki edukacji i rewalidacji podopiecznych do nich należą: rozbudowa, remonty, zakup Pomocy i sprzętu rehabilitacyjnego, budowa 3 pracowni (krawieckiej, politechnicznej i gospodarstwa domowego, wymiana instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wentylacyjnej, wymiana 75 okien w szkole, urządzenia i wyposażenia pracowni krawieckiej, remont sanitariów i wielu innych pomieszczeń, remont kotłowni, zakup suchego basenu „UGUL”. Ostatnim sukcesem placówki jest zakup nowego samochodu Mercedesa 9 osobowego przystosowanego do przewo zu osób niepełnosprawnych  
10 Poparcie władz miasta i gminy: O wielkim poparci ośrodka mówią fakty pozyskania terenu na własność, który został zniwelowany, zmeliorowany i ogrodzony dzięki sfinansowaniu Urzędu Miasta w Sierad zu . Wraz z terenem Ośrodek otrzymał dodatkowy mały stylowy budynek, po dawnych właścicielach terenu. Udział uczniów w imprezach zawodowych, olimpiadach jest możliwy dzięki Pomocy i wsparciu wielu przedstawicieli władz miasta do których należy pani prezydent Sieradza Barbary Mrozowskiej-Nieradko, Starosty Sieradzkiego Kazimierza Kościelnego, oraz przewodniczącej rady powiatu Henryki Waludy..  
11 Wsparcie ze strony rodzin: jest bardzo wielkie. Świadczy o tym powołanie Stowarzyszenia „Dary Losu” dla celów szybszego i celniejszego załatwiania spraw mających wpływ na lepszy rozwój placówki.  
12 Inne wspierające stowarzyszenia: Ośrodek silnie jest wspierany przez miejskie i gminne ośrodki Pomocy: PCK, PCPR, PFERON, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Sierad zu , którego prezesem  jest Jan Holubowicz, Zakon Sióstr Urs zu lanek.  
13 Możliwość pozyskania sponsorów: ponieważ Ośrodek posiada bardzo dobre opinie i jest ceniony za swoja działalność. Jest bardzo popierany przez władze miasta, które to otwierają drogę do sponsorów miejscowych. Przykładem dobrych możliwości jest zakup nowego samochodu w dniu 12 maja  2004 . Fundusze zostały uzyskane od sponsorów, Peronu i Starostwa Powiatowego. Sponsorem medialnym jest TV Polska regionalna oraz radio i gazety miejscowe.  
14 Możliwości rozwoju placówki: są olbrzymie. Ma szanse na stanie się największą placówką tego typu w Polsce. Może być jedynym Centrum do którego będą zjeżdżali z całej Polski rehabilitanci celem własnego szkolenia, a więc ośrodek może stać się napędowym motorem do podnoszenia kwalifikacji w zawodzie oraz może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia w szczególnie obszarach Polski zagrożonym tym zjawiskiem. Poprzez szkolenia i nowe doświadczenia otworzy się  droga do otwieranie małych prywatnych przychodni po wsiach i miasteczkach.  Placówka może stać się Centrum kompleksowej terapii psychologiczno-pedagogicznej dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim. Jednocześnie może stać się centrum diagnostyczno- rehabilitacyjno-edukacyjne na światowym poziomie. A, więc ogromna szansa na bardzo wczesną diagnozą.       
15 Potrzeby finansowe: ETAP I  od listopada 04 do września 05

Modernizacja głównego budynku z przystosowaniem dla niepełnosprawnych według załączonego szacunkowego kosztorysu wynosi: 89.600 zł 

ETAP II od listopada do listopada 05

Powstanie Centrum Diagnostyczno-edukacyjno- rehabilitacyjne z następującymi salami według kosztorysu remontu i wyposażenia: doświadczenia świata: 16.129 zł

terapii indywidualnej:  16.650 zł
świetlica:                      10.190 zł
rehabilitacji:                 19.005 zł
korytarz:                       29.600 zł
łazienka:                       27.100 zł
plac zabaw:                    2.600 zł

Totalnie: 121.274 zł

Totalna suma, aby powstało dobrze funkcjonujące Centrum wynosi: około 210.000 zł

ETAP III perspektywiczny: Wariant 1 Rozbudowa Internatu poprzez uzyskanie od miasta budynku o jednej kondygnacji powierzchni 300 m.

Koszty budowy budynku wraz opracowaniem dokumentacji technicznej wynosi 900.000 zł. Wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny i umeblowanie to koszt 50.000 zł.

Wariant 2: adaptacja pomieszczeń wygospodarowanych od Urzędu Miasta w celu utworzenia poradni wczesnej interwencji oraz przedszkola specjalnego. Budynek 1 kondygnacyjny o powierzchni 80m2

Koszt renowacyjny  w zależności od stanu uzyskanego budynku wraz ze sprzętem rehabilitacyjnym ogólnie szacuje się na sumę 50.000 zł

Wariant 3: Realizacja wczesnej interwencji: przystosowanie pomieszczeń do prowadzenia zająć terapeutycznych terapeutycznych porad lekarskich 4580 zł

 
16 Co daje wejście Polka International w ofertę: stworzenie wielkiego centrum rehabilitacji, pozyskania znaczących sponsorów, umożliwi składanie dużych projektów unijnych, ogromny marketing Asocjacji,  

Projekt ma charakter perspektywiczny, a więc długoterminowa reklama Asocjacji w Polsce i we wszystkich ośrodkach polonijnych w świecie. Na końcu dla wszystkich ogrom satysfakcji.

 
17 Możliwości kontroli i odwiedzin ze strony Polka: bardzo dobre. Minimum raz w miesiącu przez prezesa ze względu na częste własne podróże.  
18 Opinia prezesa Elizabeth Blania Kacprzyk: jest to Ośrodek o wielkich możliwościach dla obu partnerów. Ośrodek zasługuje w każdym punkcie na ogromne

 

 

 

 
 

 

 

 Polish Women's Association International
 Malmö 2003