home | o nas | zarząd | wydarzenia | kalendarz | kontakt     
   

    

 


    

   

Konferencja im. Tadeusza Kościuszko Polka Brześć, Białoruś 

21-24 Maja 2004

Konferencja poświęcona Tadeuszowi Kościuszko w 210 rocznice wybuchu Powstania Kościuszkowskiego

Dzień I
21 Maja 
Złożenie wieńców na polskim cmentarzu garnizonowym, położonym na dawnych terenach Twierdzy Brzeskiej. Od lewej: Senator RP, v- przewodniczący ds. łączności Polaków z Zagranicą F. Stefaniuk; z wieńcem Konsul Generalny RP w Brześciu Romuald Kunat; Maria Sulima prezes Polka Brześć, w tyle Wanda Zajączkowska redaktor Kuriera Wileńskiego Wileńskiego Wilna; pod drzewem Joanna Domka z Berlina Prezes Polka International Elizabeth Blania Kacprzyk pod Twierdzą Brzeską w towarzystwie pedagog Joanny Domka z Berlina.
 
Dzień 2 Oficjalne rozpoczęcie konferencji.

22 Maja 
Występy Prezes Polka International Elizabeth Blania-Kacprzyk z prezesem Polka Grodni Halina Rudnika (od prawej)

Prezeski Polka International i Polka Grodno przy portrecie Tadeusza Kościuszko Prezeski Polka International i Polka Grodno przy portrecie Tadeusza Kościuszko
Od prawej w środku profesor dr hab.Marian Drozdowski, z którym prezes Polka International Elizabeth Blania- Kacprzyk miała przyjemność poznać się podczas programu TV Polonia pt. "Sniadanie na podwieczorek", w którym profesor opowiadał o potrzebnych finansach na rzecz budowy pomnika Tadeusza Kościuszko w Warszawie. W drugiej sali konferencyjnej
W trzeciej sali konferencyjnej Przy stole profesor dr hab. Bartłomiej Szyndler Występy chóru chłopięcego Auły Igumnowej
Poniżej z Haliną Rudnicką prezesem Polka Grodno, która była obecna podczas jednego dnia konferencji , w sobotę 22 Maja.
      
Dzień 3
23 Maja
W kościele na mszy św. ku pamięci poległym powstańcom Przed mszą św. przed kościołem: prezes Polka International Elizabeth Blania- Kacprzyk Kacprzyk rozmowie z Konsulem Generalnym RP w Brześciu Romualdem Kunat i senatorem v-przewodniczącym ds. łączności Polaków z zagranicą F. Stefaniuk.
Z Joanna Domka z Berlina. Od lewej: Wanda Zajączkowska redaktor Kuriera Wileńskiego, Elizabeth Blania-Kacprzyk, członkinie zarządu Polka Brześć
Podczas mszy św. wyświęcenie tablicy pamiątkowej Tadeusza Kościuszki
Prezes Polka International Elizabeth Blania-Kacprzyk od lewej: z senatorem RP F. Stefaniuk i profesorem dr hab. Marianem Drozdowskim na tle pomnika Lenina. Niestety przypadkowy "artysta fotograf" obciął głowę. Chyba uznał, że turyści nie są godni fotografować się z Leninem lub nie pojął wartości pamiątkowego zamiarów tego pamiątkowego zdjęcia. Z dr Zdzisławem Janeczek autorem książki pt." Ignacy Potocki- Marszałek Wielki Litewski" oraz Awantury miłosne Kościuszki" na CD, które to z dedykacją otrzymała dla Polka International prezes Elizabeth Blania-Kacprzyk .
Podczas wieczoru integracyjnego też były tańce. I to jakie z samymi profesorami i doktorami historii. Z profesorem Bartłomiejem Szyndler . Podczas wieczorku integracyjnego. Kobiety z Białorusi, Szwecji, Litwy, Berlina z profesorami z Polski i z Brześcia.

W autobusie na trasie z Brześcia do Kossowa. Członkini Polka Brześć Hemina Gagalska w trakcie prac organizacyjnych. Z prawej: Wanda Zajączkowska redaktor Kuriera Wileńskiego, za nią Joanna Domka z Berlina, obok Elizabeth Blania Kacprzyk ze Szwecji, po jej prawej stronie Tomasz Otrębski prezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, obok niego profesor Bartłomiej Szyndler oraz Danuta Krupica prezes Polka Lida.
W przerwie czas na restauracje w Iwacewiczach. Od lewej Prezes Polka International w towarzystwie członkiń Polka Lida prezesa Danuta Krupica oraz Polka Brześć Hemina Gagalska i jej koleżanki. Dom w którym mieszkał Tadeusz Kościuszko w Mereczowczyźnie. Obecnie mieści sią tam szkoła.
Z tyłu domu popiersie Tadeusza Kościuszki. Z uczennicami szkoły od lewej
Elizabeth Blania- Kacprzyk z lekarzem panią Sulima, członkinią zarządu Polka Brześć.
Przed portretem bohatera
Elizabeth Blania-Kacprzyk w towarzystwie nauczycielki historii Magdaleny Fiedukowicz ze szkoły w Chocianowie.
Od lewej: Prezes Polka International 
Elizabeth Blania- Kacprzyk przed popiersiem Tadeusza Kościuszki z Maria Sulima, prezesem Polka Brześć i Wicekonsulem RP w Brześciu Robertem Dudą.
W Mereczowczyznie.

TADEUSZ Kościuszko

W 210 rocznicę wybuchu  Powstania Kościuszkowskiego 1794/2004

Brześć, Białoruś 21 /23 Maja 2004

POLESKI CZAR, POLESKI REKORD

Polka International po raz pierwszy uczestniczyła już w czwartej z kolei konferencji poświęcona słynnym Polakom wywodzącym się z Polesia, organizowaną przez Marię Sulimę prezesa Stowarzyszenia Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie” w Brześciu, prezesa oddziału Międzynarodowej Asocjacji Polskich Kobiet „Polka Brześć”, poetkę i nauczycielkę. Konferencja organizowana we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Brześciu. Wsparcia finansowego dla przeprowadzenia konferencji udzieliła Wspólnota Polska, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Konsulat Generalny RP w Brześciu.

W piątek 21 Maja złożono wieńce i pod Twierdzą Brzeską i na Polskim Cmentarzu Garnizonowym odnowionym z inicjatywy byłego Konsula Generalnego RP Tomasza Klimańskiego przy pomocy dzieci i młodzieży z Klubu Polskiego w Brześciu.

Uroczystego otwarcia konferencji 22 Maja dokonał ambasador RP na Białorusi Tadeusz Pawlak, który powiedział, „że jest ona jeszcze jednym krokiem do zacieśnienia więzów przyjaźni obu sąsiadów. Imię wielkiego bohatera, jakim bez wątpienia jest Tadeusz Kościuszko, łączy narody polski i białoruski”.

Przybyłych gości witali również: Konsul Generalny RP w Brześciu Romuald Kunat; Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Krętowski; Senator RP, vice przewodniczący ds. łączności Polaków z zagranicą F. Stefaniuk; Dyrektor Kultury Obwodu Brzeskiego W. Cupryk; Deputowany Obwodu Republiki Białoruskiej A. Skakona

Uczestniczyło ponad 500 osób z całego świata: z Litwy, Polski, Rosji, Ukrainy, Francji, USA, Anglii, Austrii, Australii, Szwajcarii, Szwecji, i Niemiec.

Zjechali się ludzie związani z Polesiem, albo tu urodzeni, albo stąd wywiezieni, albo korzeniami związani z Ziemią Poleską lub związani z tematem bohatera

Tadeusza Kościuszko. Zaproszono wiele organizacji, towarzystw i klubów kościuszkowskich oraz przedstawicieli placówek oświatowych z Polski noszących jego imię. Przybyli również stali bywalcy tych konferencji, bo jak się słyszało w rozmowach chodzi o przeżycie tej szczególnej atmosfery tych spotkań.

Czesław Wiśniewski przybył z Australii. Urodzony na Polesiu a następnie wywieziony wraz z rodziną do głębokiej Rosji, stamtąd po latach trafił do Nowej Zelandii i obecnie mieszka w Australii. Na wygnaniu mieszkał 48 lat. Przyjechałby zobaczyć jak wygląda jego kraj ojczysty po prawie 50 latach. Wśród gości było wiele przykładów takie losu zgotowanego przez historię tamtych lat.

Konferencja miała na celu nie tylko przekazanie prawdy historycznej, ale też wskazanie młodemu pokoleniu niekwestionowanych autorytetów i wzorców moralnych oraz uczulenie jej na konieczność ratowania od zapomnienia i dewastacji miejsc pamięci narodowej, obiektów historycznych i zabytkowych.

Zgłoszono ponad 40 wykładów. Wszystkie tematycznie związane z Tadeuszem Kościuszko. Obrady plenarne odbywały się w czterech sekcjach. Wielka szkoda, bo wszystkie bardzo ciekawe, a niestety odbywające się jednocześnie w różnych salach.

Warto przytoczyć słowa wypowiedziane przez profesora dr hab. Mariana Drozdowskiego, który jako pierwszy zabrał głos w obradach plenarnych: „Tadeusz Kościuszko jest sztandarem wszystkich ugrupowań politycznych, łączy wszystkich Polaków stanowiąc wartość integracyjną Polaków i Polonii.

Tadeusz Kościuszko jest symbolem wkładu naszych rodaków w historię i kulturę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Memorandum Kościuszki z 1793 roku ukazuje bohatera nie tolerującego działań radykalnych, bo nie rozwiązuje problemów szlachty, chłopstwa i kościoła.

Tadeusz Kościuszko był za rewolucją amerykańską a nie za jakobińskim terrorem.

Profesor Marian Drozdowski mówił dalej, że nasz Ruch Ludowy powstał w 100 lecie obchodów Kościuszkowskich. Dalej w swoim wykładzie ukazał Kościuszkę jako symbol w procesie obywatelnienia chłopstwa, które to uznało Kościuszkę za swojego bohatera.

 

W niedzielę 23 Maja podczas uroczystej mszy św. w Kościele pod Wezwaniem św. Krzyża nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszko.

Po mszy odwiedziliśmy miejsca związane z Tadeuszem Kościuszko takie jak: Siechniewicz Małych, Czyżewszczyzny, Iwacewicz, Kossowa, Mereczewczyzny.

Zwiedziliśmy kościół w Kossowie, ruiny zamku Pusłowskich. Zostały złożone wieńce przy tablicy pamiątkowej w Mereczowczyznie, miejscu urodzin Andrzeja Tadeusza Kościuszki (ur. W 1746 roku). Ojciec Tadeusza wywodził się ze znanej szlachty litewskiej, był miecznikiem województwa brzeskiego, pułkownikiem buławy polnej Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Kult Kościuszki w narodzie narastał z roku na rok. Jego imię zagrzewało do walki z zaborcami uczestników późniejszych powstań narodowych. Obywatelska postawa i bezgraniczne umiłowanie ojczyzny Naczelnika była wzorem dla wszystkich patriotów w ich walce o wolność.

W Kossowie rozpoczęły się prace budowlane nad odtworzeniem dworu rodzinnego. Gotowa do drugiego etapu budowy stoi konstrukcja drewniana domu bohatera. 

W konferencji prócz zaproszonych gości wzięło udział około 500 osób miejscowych. W ten sposób organizatorzy  nie tylko sięgnęli po raz kolejny korzeni polskich, ale też zaznaczyli obecność polskich organizacji w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym Białorusi.

Podczas trzech dni mogliśmy również podziwiać występy polonijnych zespołów folklorystycznych „Karolinka” i „Brześcianka”, Orkiestrę Cymbalistów, światowej sławy chóru chłopięcego pani Aułły Igumnowej.

Poprzednie konferencje były poświęcone Romualdowi Trauguttowi, Tadeuszowi Rejtanowi, Marii Rodziewiczównie.

Konferencja była potrzebnym i pięknym przerywnikiem w pogoni za codziennością naszych obowiązków i spraw. Dzięki niej mieliśmy kontakt z wielkim bogactwem przeszłości. Obecność znakomitych historyków znających doskonale tematykę pokazała jak bardzo żywa i nadal potrzebna jest postać bohatera Tadeusza Kościuszki. Bardzo ważne jest ciągłe przypominanie młodemu pokoleniu bohaterskich czynów, pozytywistycznego działania, twórców dzieł „ku pokrzepieniom serc” ludziom we współczesnej rzeczywistości, która wydawałaby się tak daleka od czasów Kościuszkowskich, a jednak tak bliska i bardzo aktualna w dobie dzisiejszych problemów na arenie politycznej. Tadeusz Kościuszko- bohater wolności tamtych czasów jak bardzo jest aktualny w dobie dzisiejszego terroru i nienawiści panującej wśród narodów. Niech  kościuszkowski symbol zwycięstwa prawa i sprawiedliwości będzie natchnieniem dla wielu polityków zarówno w Polsce jak i na świecie dla mądrych i przemyślanych decyzji.

Konferencja zainspirowała mnie do zorganizowania dla młodzieży polonijnej olimpiady pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater wolności” oraz do napisania referatu pt. „Kobiety   Kościuszki i Napoleona”.

Tekst 2004 06 10

Elizabeth Blania-Kacprzyk
Prezes Polka International

 

 

 







 Polish Women's Association International
 Malmö 2003