Konferencja Demokratycznej Unii Kobiet
Konferencja Demokratycznej Unii Kobiet-DUK Na zaproszenie profesor Elżbiety Wożniak miałyśmy przyjemność uczestniczenia w konferencji oragnizowanej przez Demokratyczną Unię Kobiet w Sejmie RP.
Konfernencja „Wykluczenie społeczne i bieda kobiet w kontekście Europejskiego Roku Walki z ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym" pod patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Jerzego Wenderlicha połączona z obchodami jubileuszu dwudziestolecia działalności DUK.
Problemy wynikające z transformacji takie jak bezrobocie i bieda, a także brak wpływu i kontroli na ośrodki decyzyjne, wymagały nowych form aktywności i zaangażowania społecznego. Pojawiła się potrzeba utworzenia nowej organizacji kobiecej o zasięgu ogólnopolskim. Grupa założycielska DUK składała się z 63 pań wśród których była poseł śp. Izabela Jaruga -Nowacka. Inicjatorką powołania nowej organizacji była prof.dr hab. Danuta Waniek, która była pierwszą przewodnicząca DUK. Drugą prezes DUK 2000-2004 była Jolanta Banach. Obecna przewodnicząca od 20.06 2004 do dzisiaj jest Reanata Berent-Mieszczanowicz, która zaprezentowała „Demokratyczną Unię Kobiet z perspektywy dwudziestolecia działalnosci".
Danuta Waniek założycielka i honorowa prezes DUK przypomniała historię powołania Duk oraz przedstawiła znaczenie kolorów w znaku organizacji. Podczas konferencji wystąpili Wicemarszłkowie Sejmu RP JerzeyWenderlich i Ewa Kierzkowska oraz Jolanta Banach przewodniczące DUK 2000/2004 i przedstawiciel Fundacji im. Róży Luxmeburg.
REFERATY
Renata Siemieńska, profesor przedstawiła zagadnienie „Płeć i zaangażowanie obywatelskie"
Jolanta Supinska, profesor,dr hab. autorka odczytu wprowadzającego do tematu Rok z Walki z Ubóstwem i wykluczeniem Społecznym a europejska polityka na rzecz kobiet.
Rita Naloop z TYIE International z Holandii przedstawiła odczyt pt. "Ruch kobiecy w Holandii wobec wykluczenia społecznego".
Reanata Berent Mieszczanowicz i Piotr Szumiewicz przedstawiali przegrane transformacji -ubóstwo i wykluczenie społeczne kobiet.
Simon Wiliams, doradca polityczny w Ministerstwie Rozwoju Międzynarodowego Zjednoczonego Królestwa, Wyzwanie dla ruchu kobiecego w odniesieniu do nowego paradygmatu w polityce europejskiej oraz Mileninych Celów Rozwoju.
DYSKUSJA PANELOWA „Europa 2020-wyzwania rozwojowe w konteście praw kobiet i realizacji polityki spójności w obszarze równego traktowania" z udziałem Dariusza Szweda (Zieloni 2004), Iwony Piątek (Partia Kobiet), Miki Larsson (feministka, szwedzka dziennikarka) oraz profesor Elżbieta T.Wożniak
UROCZYSTA KOLACJA
odbyła się w hotelu Campanille. Wieczór rozpoczęto wspomnieniami o koleżance śp.Izabelli Jarudze - Nowackiej. Wspomnienia prowadziła Katarzyna Kędziela.
Podczas wieczoru miała miejsce wystawa twórczości Hanny Bakuły, Barbary Guichard, Jolanty Gieras i Krystyny Kuneckiej. Koncert zespołu „The Wellness Sound" umilił wieczór, który prowadziła Agnieszka Curyło i Dariusz Lech.
Elizabeth Blania Kacprzyk prezes Polka International przekazała podziekowania za zaproszenie na konferencję oraz życzenia z okazji 20 lecia.
DRUGI DZIEN KONFERENCJI
„Polityka Rządów wobec kobiet- stan i pożądane kierunki zmian"
Danuta Zalewska, profesor dr hab.- „Europejska startegia ograniczenia ubóstwa a polityka społeczna krajów członkowskich".
Karolina Kędziora, radczyni prawna i prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego- „Analiza sytuacji kobiet w krajach EU: narzędzia - procedury- mechanizmy instytucjonalne".
Paweł Kaczmarczyk dokonał prezentacji raportu Polska 2030
Dr Ewa Charkiewicz wystąpiła z krytyką raportu Polska 2030
DYSKUSJA PANELOWA odbyła się z udziałem Prezesa SLD Grzegorza Napierealskiego i
Jolanty Plakiewicz z PSF Centrum Kobiet, Anki Grzywacz, sekretarz wykonawcza w Sekretariacie Międzynarodowym SLD, Anny Mackiewicz z DUK z Bydgoszczy pod tytułem „Europejska Polityka równości wobec kwestii przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu kobiet". Moderacja dr Joanna Gwiazdecka, dyrektorka polskiego oddziału Fundacji im. Róży Luxemburg.
Kobiety jako kreatorki zmian społecznych XXI wieku.
Ostatnia część konferencji, referat wprowadzający wygłosiła Anna Pacześniak, „Kobiety w Parlamencie Europejskim" oraz „Równość w Unii Europejskiej"
Elżbieta T.Wożniak, profesor „Kobiety w społeczeństwie" Trudne drogi wychodzenia z polskiego zaścianka"
Piotr Szumlewicz „Przegrane transformacji ubóstwo i wykluczenie społeczne kobiet po 1989r"
Wybitne i wpływowe Polki i Europejki. Sylwetki Kobiet oraz przykłady ich działań.
Elizabeth Blania Kacprzyk, założyciel i prezes Polka- Polish Womens Association International ze Szwecji. „Polka International organizacja polonijna. Kobieta Polka emigrantka.Organizacje polonijne a tożsamość narodowa".
Kateryna Levchenko z Lastrada z Ukrainy. Dlaczego złożyłam pozew przeciwko Premierowi Mykoli Azarovi oraz działalność ukraińskiego ruchu kobiecego.
Yga Kostrzewa- Lambda Warszawa
Barbara Malinowska- Europejska Unia Kobiet
Ewa Miszczuk- Komisja Kobiet OPZZ
Celina Stasiak- Związek Nauczycielstwa Polskiego
Małgorzata Tarasiewicz-NEWW Polska
Małgorzata Fuszara profesor, wyklad podsumuwujacy kobiety w polityce dwudziestolecia
Pdczas konferencji odbyła się promocja książek z udziałem autorek.
DANUTY WANIEK „Kobiety lewicy w polskim doświadczeniu politycznym.Tradycje, wartość, tożsamośc"
RENATY BERENT-MIESZCZANOWICZ „Zatrzymane w kadrze-pamiętnik dwudziestolecia 1990-2010"
ELZBIETY T.WOZNIAKOWEJ „Kobiety w społeczeństwie.Trudne drogi wychodzenia z polskiego zaścianka"
ANNY PACZESNIAK „ Kobiety w Parlamencie Europejskim" oraz „Równośc w Unii Europejskiej"
PODSUMOWANIE i WRAŻENIA z Konferencji Elizabeth Blania Kacprzyk
Konferencja ukazała ogrom probelamtyki, z jakimi borykają się kobiety polskie i nie tylko polskie.Ta konferencja to dwa dni jazdy po bardzo wyboistej drodze. Wokół tylko problemy i totalny pesymiz. Brak zielonego swiatła dla kobiet, nie tylko w polityce. Referat Dariusza Szweda był przysłowiową „kropka nad i" lub inaczej ostatni gwóżdz do trumny. Przewiduje on, że kobiety polskie za 10- 15 lat lat nie będą miały wiele do powiedzenia czyli ich miejsce będzie dwa piętra pod ziemią, jeżeli nie wezmą się do wspólnego działania, a nawet wyjścia na ulicę głosząc swoje niezadowolenie.
Konferencję rezentowały Panie z różnych środowisk i z wielu organizacji kobiecych. Niestety muszę stwierdzić totalny brak spójności i jedności pomiędzy organizacjami kobiecymi w Polsce. Konferencja ukazała brak wspólnego planu działania, mimo ogromnego potencjału, jaki reprezentowany był podczas konferencji. Referować i rozpisywać się na temat ubóstwa i stosu innych problemów nie wystarczy, aby rozwiązać problemy kobiet. Do tego dochodzi istniejąca pomiędzy kobietami dziwna zazdrość, która moim zdaniem wywodzi się z lęku, o to czy wystaraczy wszystkiego dla wszystkich, a więc pomysłów, pieniędzy, sukcesu, żeby tym swobodnie się dzielić z innymi.
Musi nastąpić totalna zmiana w myśleniu i działaniu. Należy skończyc z ciągłym narzekaniem i mówieniem o tym jak jest zle. Należy zacząć poszukiwanie bogactw i sukcesu, bo to o czym mówimy i myślimy to przyciągamy. Jesteśmy tacy jakie są nasze myśli. Nie lękajmy się, bo we we wszechświecie wszystkiego jest wystarczająco dużo i starczy dla każdej, dlatego należy z życia wyeliminować zazdrość, która ukrywana i tlumiona doprowadza tylko do wojny, której tak bardzo nie chcemy.
Musi nastąpić połączenie wszystkich organizacji w jedną silną i mówiącą jednym głosem organizację, która będzie przepełniona optymizmem i każdy problem będzie uznawany za możliwość rozwoju. Musimy pamiętać, że nie NIE MA PROBLEMÓW SA TYLKO MOŻLIWOŚCI !
Osobiście uważam, że konferencja powinna mieć dodatkowo jeden lub dwa dni, na tak zwaną burzę mozgów. Wypracowanie wspólnego planu działania na przyszlość, aby móc następną konferencję zwołać pod nowym pełnym optimizmu hasłem „ ROK BOGACTWA oraz AKCEPTACJA SPOŁECZNA KOBIET"
i tego życze na przyszlość wszystkim Paniom obecnym na Konferencji.
Elizabeth Blania Kacprzyk