Wspomnienia sylwestrowe przed Jubilueszowym Rokiem Asocjacji
SYLWESTER 2010 w Hotelu Hilton w Malmö.
Rozpoczęcie Jubileuszowego Roku POLKI.
Krótkie wspomnienia Pomysłodawczymi, Założycielki i Prezesa Polish Elizabeth Blani- Kacprzyk przed Balem Sylwestrowym
Wszystko zaczęło się od zaproszenia mnie przez Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Janusza Taterę (byłego Konsula RP w Chicago) na XIV Sejmik PKOL w lipcu 1997 roku do Nałęczowa. Podczas Sejmiku przekazano mi misję, której pomysłodawcą był Ambasador dr Witold Rybczyński – Przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOL, powołania Klubu Olimpijskiego w Szwecji.
Po powrocie z XIV Sejmiku wraz z moim mężem Orvinem Kacprzykiem, i Ireną Borg założyliśmy w 1998 roku klub sportowy Polish Olympic Club of Sweden – POCOS. Na zaproszenie założycieli klubu do mojego domu przybyła grupa osób, z której później utworzono zarząd. Autorem nazwy klubu był Orvin Kacprzyk – Członek Komisji Marketingowej PKOL.
W POCOS przez prawie dwa lata prowadziłam dział kultury i rozrywki, organizując koncerty, bale i spotkania z olimpijczykami. Dzięki kontaktom mojego męża z Polskim Komitetem Olimpijskim i mojej promocji Sejmików PKOL-u następny XV Sejmik w Kudowie Zdroju był już reprezentowany przez 15 osobową grupę z Południowej Szwecji. Wraz z Maćkiem Swaczyńskim z Sydney piastowaliśmy stanowiska Starostów Sejmiku. Podczas tego Sejmiku mieszkańcy dawnych ziem polskich przedstawili swoją ciężką sytuację. Moja firma, odpowiadając na ich apel o pomoc, przekazała 500 par ocieplanych spodni jeansów. I tak rozpoczęłam moją charytatywną podróż, która trwa do dzisiaj.
Okres pracy na rzecz POCOS i następne Sejmiki umocniły moje zainteresowania związane z działalnością na rzecz Polonii oraz dla osób potrzebujących.
Po wielu spotkaniach z kobietami stwierdziłam, że są olbrzymie potrzeby zbudowania międzynarodowej polskiej organizacji, której głównymi bohaterkami będą kobiety, ich potrzeby i marzenia. Od 1999 roku rozpoczęłam pracę związaną z powołaniem takiej organizacji.
Projekt powołania Asocjacji przedstawiłam wielkiemu przyjacielowi Polonii Ambasadorowi dr Witoldowi Rybczyńskiemu. Pomysł został bardzo pozytywnie przyjęty. Wszystkie uwagi i wskazówki Ambasadora wzięłam sobie do serca. I tak powstała pierwsza na świecie i o zasięgu międzynarodowym organizacja polonijna dla kobiet – Międzynarodowa Asocjacja Polskich Kobiet czyli Polka International.
Przygotowałam wizję i cele. Nakreśliłam sposoby ich realizacji. Celem usprawnienia działalności wytyczyłam trzy główne jej filary: terminowy, doraźny i perspektywiczny. Stworzyłam statut, regulaminy, które funkcjonują do dzisiaj. Opracowałam strukturę organizacji. Nadałam jej nazwę POLKA, POLKA INTERNATIONAL, Polish Womens Association International, której znakiem rozpoznawczym są dwa maki mojego pomysłu, biały i czerwony. Znak towarowy i wszystkie nazwy jakie od 2000 roku używa organizacja, czyli "POLKA", "POLKA INTERNATIONAL", "POLISH WOMENS ASSOCIATION INTERNATIONAL", zarejestrowane są w Urzędzie Patentowym w Szwecji.
W październiku 2000 roku zaproszonej grupie kobiet przedstawiłam całokształt moich prac i wizji. 24 października 2000 roku POLKA została oficjalnie powołana.
Wybory Miss Polonii of Sweden, których jestem pomysłodawczynią, organizujemy od 2001 roku. Nasze finalistki na zasadzie licencji z biurem MP biorą udział w prestiżowym konkursie piękności Miss Polonia w Polsce.
Przez 10 lat przeprowadziłyśmy wiele akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących w Polsce. Bilans naszych akcji to blisko 2 miliony koron przekazanych Polakom w Ojczyźnie. Wśród nich jest przelew bankowy z 2008 roku na rzecz Caritas Polska na prawie 129 000zł (350.000sek)
Na zakończenie Roku Polskiego w Szwecji w 2003 gościliśmy po 42 latach nieobecności Zespół Mazowsze. Zespół wystąpił ponownie w 2005 roku w Malmö i w Sztokholmie.
Promocją polskich artystów i organizacją bali zajmuję się od przeszło 20 lat. Halina Kunicka i Lucjan Kydryński to pierwsi artyści, których miałam ogromną przyjemność gościć w swoim domu w 1985 roku.
Wykorzystując doświadczenie i kontakty, Polka gościła wielu znakomitych polskich artystów, wśród nich: Andrzeja Rosiewicza, Bohdana Łazukę, Roberta Kowalskiego, Małgorzatę Szeptycką, Jana Pietrzaka, Zbigniewa Keresa, Magdę Zawadzką, Rafała Ziemkiewicza, Grażynę Barszczewską, Zbigniewa Wodeckiego, Ewę Kuklińską, Krystynę Sienkiewicz, Emilię Krakowską, Barbarę Wrzesińską, Jacka Lecha, Skaldów, Rudiego Schuberta, Krzysztofa Krawczyka wraz z zespołem, Mazowsze, Teatr Kalambur z Wrocławia, Kabaret Długi, Czesława Majewskiego, Tadeusza Drozdę, Andrzej Nebeski Band, Halinę Frąckowiak.
Od 2006 roku organizujemy międzynarodowe konferencje Polka International, międzynarodowe plenery malarskie i wystawy. Odbyłyśmy wiele ciekawych spotkań, zjazdów, sejmików. Przez 10 lat działalności zdobyłyśmy ogromną wiedzę i doświadczenie, które nie zawsze było przyjemne. Nie ważne jest to co było, a to co będzie. Dlatego nie patrzymy wstecz, tylko idziemy do przodu. Zakładamy nowe oddziały Polka na świecie. Szykujemy nowe akcje charytatywne. Od 2011 roku zbieramy fundusze na zakup dwóch protez dla niepełnosprawnego chłopca Patryka Biskupa z Kalisza. Podczas Sylwestra będziemy sprzedawały złote i srebrne woreczki na rzecz chłopca.
Przy okazji wspomnień pragnę serdecznie podziękować Członkiniom Zarządu, Konwentowi, Oddziałom Polki na świecie, Członkiniom oraz sympatykom za poparcie, pracę i sponsoring na rzecz Asocjacji. To dzięki Wam dzisiaj Polka może obchodzić swoje dziesiąte urodziny.
Wszystkim Gościom, którzy będą z nami podczas tej nocy, życzę niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękuję, że zechcieliście Państwo spędzić tego Sylwestra razem z nami.
" På Een Stämningsfull Polkas International sätt". THIS IS IT!!!!!!
Sylwestrowo pozdrawiam
Elizabeth Blania – Kacprzyk