Festiwal Literacki Sopot 2016. Spotkanie dotyczące nowej książki Remigiusza Grzeli
- Panie Remku, gdzie pan jest? Co pan robi?
- usłyszałem w słuchawce.
- W pracy...
- Długo ma pan zamiar tam jeszcze być?
- Godzinę? - pytam sam siebie.
- Trudno, musi pan wyjść wcześniej, sprawa niecierpiąca zwłoki.
Niczego nie rozumiem, ale wsiadam do autobusu, przesiadam w tramwaj. Dwadzieścia minut później jestem w umówionym miejscu, na placu Bankowym, na przystanku tramwajowym, za którym są księgarnie i apteka. Czekam chwilę, rozglądam się jak w filmie sensacyjnym. Pani Barbara po chwili wysiada z tramwaju. Trzyma w ręku tackę, na której są dwa zawiniątka. Zaraz zobaczę, że to zawinięte w serwetki tureckie figi. Pani Barbara wskazuje miejsce na ławeczce, tuż pod kasztanem. Jedna z fig jest przekrojona na pół.
- Tę zaoszczędziłam, zjemy razem. Drugą zabierze pan do domu.
Dzielimy się figą i zachwyty: "Fantazja!", Co za smak!", "Wspaniała", "Jadł pan taką? Sam pan widzi, że sprawa była pilna i nie mogła czekać do jutra.
Proponuję, żebyśmy rozkroili też drugą, ale pani Basia nie daje się przekonać. "Ta jest dla pana, a ja już biegnę do domu, pakuję się, skoro świt wyjeżdżam."
Bo skoro świt pani Barbara jechała na turnée z naszym spektaklem Błękitny diabeł...
21 sierpnia w dość deszczowe popołudnie w Sopocie w ramach Festiwalu Literackiego odbyło się zaskakujące spotkanie. Z kim? Zagrała 200 ról teatralnych i 43 filmowe i jest niewątpliwie jedną z największych polskich aktorek przedwojennego pokolenia. Sama o sobie mówi, że ubóstwia drakę i mimo dwóch bałwanków w metryce nadal pozostaje pełną dużego dystansu do siebie wspaniałą kobietą. Mowa rzecz jasna o Barbarze Krafftównie.
Pani Basi towarzyszył autor jej książki biograficznej - Remigiusz Grzela - dziennikarz, dramaturg i pisarz, a całe spotkanie prowadziła Anna Dziewit-Meller. Goście zebrali się w przytulnej sali Państwowej Galerii Sztuki, aby móc wspólnie uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Wśród znanych gości, oprócz Prezydenta Miasta Sopotu - Jacka Karnowskiego, Profesor Joanny Muszkowskiej-Penson znalazła się również Polka International.
Krafftówna w krainie czarów. Barbara Krafftówna w rozmowie z Remigiuszem Grzelą to doskonała książka. Pełna prawdziwych, wciągających historii. Często bardzo zabawnych, ale też wzruszających i trudnych. To książka przepełniona subtelną ironią i bogata w intelektualny humor podróż w czasie. Są tam spalone hotelowe pokoje, miłości, podróże małe i duże po całym świecie, a także opisy miejsc, które są nam wszystkim bliskie.
A oczy pani Basi do dzisiaj zachowały ten swój niebywały urok i piękny niebieski kolor.