Oficjalna Inauguracja obchodów w Szwecji 100 Rocznicy
5 maja 2018 godzina 13.00 rozległy się dźwięki najpierw hymnu szwedzkiego, a po nim polskiego w wykonaniu muzyka Eugeniusza Polok.
Chwila wzruszenia i ogólny śpiew publiczności popłynął głośna fala przez Folkets Park w Malmö.
Po nim Elizabeth Blania Kacprzyk prezeska Polka International i Ryszard von Geuken solista zespołu „Kwiaty Polskie" przywitali publiczność w języku polskim i szwedzkim.
SZANOWNI PAŃSTWO
Rok 2018 jest dla Polski rokiem Jubileuszowym z okazji 100 Rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1918 roku, po 123 latach zaborów, (1795-1918) Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy i Świata. Święto zostało ustanowione ustawa z 23 kwietnia 1937 roku, które zostało zniesione ustawa Krajowa Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je ustawa w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. I jest dniem wolnym od pracy.
Dzisiaj możemy się radować odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Był to proces stopniowy. Zdobywanie wolności i niepodległości było okalane poświęceniem, łzami, i śmiercią. Do wolności prowadziła wyboista droga, po której dzielnie kroczyli nasi bohaterowie, nie tylko żołnierze i wysoce ranga oficerowie, lecz cały polski naród, muzycy, pisarze, chłopi i robotnicy, kobiety i mężczyźni 11 listopada 1918 roku nastąpił zbieg wydarzeń w Polsce: zakończenie I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu pieczętując ostateczna klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy specjalnym pociągiem z Berlina zwolniony z więzienia w Magdeburgu jeden z najważniejszych bohaterów dnia niepodległości Marszalek Jozef Piłsudski. Dzień później 11 listopada przekazano mu zwierzchnia władze nad wojskiem polskim. A 12 listopada powierzono Marszalkowi utworzenie rządu Narodowego. 14 Listopada nastąpiło przekazanie zwierzchnictwa nad państwem polskim Jozefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Marszalek mianuje Ignacego Daszyńskiego prezydentem gabinety ministrów.
Mówiąc o Marszalku nie można pominąć milczeniem zasług wielkiego Polaka Tadeusza Kościuszki, jako naczelnika Powstania Kościuszkowskiego, który podjął walkę o niepodległość Polski już w 1775 roku, co jak wiadomo nie udało się z przyczyn obiektywnych. Ranny Kościuszko dostał się w ręce caratu i Polska musiała trwać w niewoli 123 lata aż do czasów wyzwolenia przez wojsko polskie dowodzone przez Marszalka Piłsudskiego. I to właśnie w tych dwóch dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.
Tak opisywała wydarzenie Jędrzej Moraczewski:
„Niepodobna oddać tego upojenia i szalu radości, jaki ludność polska w tym momencie ogarniał. Po 120 latach prysły kordony. Na ma „ich". Jest tylko WOLNOSC, NIEPODLEGLOSC! Zjednoczenie!, Własne państwa na zawsze!. Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z baczkiem, będziemy sami sobą rządzili. Cztery pokolenia na darmo na te chwile czekały, piąte pokolenie doczekało (...)
Z tego miejsca pragnę serdecznie przywitać naszych wszystkich artystów: Zespól „Kwiaty Polskie", Eugeniusz Polok, Aldona Orłowska, Rodzina Kaczmarek, Andrzeja Szpak, i zespól rockowy Revolfighter.
Serdecznie witam polska pisarkę bajek dla dzieci, której dorobek sięga prawie miliona wydanych książek Jolantę Horodecka Wieczorek, która będzie dla dzieci podpisywała jej znana w wielu krajach książkę „Wiatru tchnienie o Chopinie"
Przy tej okazji zdradzę Państwu jedna ciekawostkę, która wydarzyła się na trasie przejazdu Marszalka Piłsudskiego z wojskiem polskim przez Piotrków Trybunalski. Witany przez tłumy Piotrkowian zatrzymał się Marszałek przed matka trzymająca na ręku niemowlę, pogłaskał dziecko po główce mówiąc; „abyś rósł zdrowo w wolnej Polsce. Tym niemowlęciem był ojciec naszego gościa, naszej obecnej tutaj pisarki Jolanty Horodeckiej Wieczorek.
Witam wszystkich sponsorów oraz właścicielkę firmy Ram & Konst z Malmö, Aline Tybäck wraz z jej kolega malarzem, którzy dla Państwa zaprezentują swoje prace malarskie. Witam pracowników Folkets park oraz wszystkich przybyłych na te obchody. Witam Malmö Miasto!
Szanowni Państwo,
W wiec radujmy się!
A tego dowodem jest organizacja przez POLKA International we współpracy z Folktes Park Malmö Miasto dzisiejszej imprezy. Niech muzyka, śpiew i taniec poniesienie nas w szal zabawy, dobrego humoru, wzajemnej przyjaźni i serdeczności i tak do wolności!!!
NIECH ŻYJE WOLNOŚĆ, LEVA FRIHET !