Parę słów o historii Polka International
POLKA - Międzynarodowa Asocjacja Polskich Kobiet została oficjalnie powołana do życia 24-tego października 2000 roku, kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie uprawomocnionego Zarządu, który we wrześniu tego samego roku został wybrany przez Komitet Założycielski Asocjacji.
Zanim organizacja zaistniała po raz pierwszy w dokumentach szwedzkiego Urzędu Podatkowego w Malmö, co stało się 27 grudnia 2000r roku, blisko 3 lata trwały prace przygotowawcze Elizabeth Blania-Kacprzyk - pomysłodawczyni, założycielki i prezes Polka International.
O co nam chodzi?
Zarejestrowana w Szwecji organizacja jest instytucją charytatywną i parasolową w stosunku do wszystkich innych powoływanych oddziałów POLKA na świecie. Zjednoczenie się Polek i polskojęzycznych kobiet niezależnie od krajów ich zamieszkania oraz kobiet, które powróciły do Polski po długim okresie przebywania na obczyźnie, poprzez ich ogólne, wspólne zainteresowania i potrzeby wypływające ze środowisk, w których mieszkają - to wizja przyświecająca Twórczyni Asocjacji.
Podstawowymi celemi, jakie stawia przed sobą POLKA, są niesienie pomocy w krytycznych życiowych sytuacjach, promowanie przedsiębiorczości wśrod polskich i polskojęzycznych kobiet, pomoc i asystowanie związane z przystosowaniem się do życia w nowym kraju lub po powrocie do Polski. Do założeń Asocjacji należy rownież ochrona polskiej tradycji i kultury. POLKA ma także za zadanie szerzyć przyjaźń pomiędzy polskojęzycznymi kobietami na całym świecie, współpracować z kobietami w kraju ich tymczasowego lub obecnego zamieszkania oraz propagować zainteresowanie młodego pokolenia Polaków rozsianych po całym świecie krajem ich rodziców i dziadków.
W czym pomagamy?
Międzynarodowa Asocjacja Polskich Kobiet korzystając z doświadczeń członkiń oraz ze wsparcia sponsorów stara się pomagać w określonych i uznanych za trudne sytuacjach w jakich może znaleźć się kobieta. Dotyczy to matek, które urodziły niepełnosprawne dzieci, chorych, niepełnosprawnych, niepełnosprawnych kobiet sportowców, a także ofiar przemocy domowej.
Na emigracji lub po powrocie po latach do ojczyzny kobiety mają często trudności z adaptacją w nowym otoczeniu. POLKA chce udzielać im pomocy w przystosowaniu się do życia w nowym środowisku, w znalezieniu pracy, szkoły oraz w nawiązaniu nowych, przyjaznych kontaktów z ludźmi.
Aby Polki mogły być bardziej przedsiębiorcze, Asocjacja oferuje im pomoc przy zakładaniu i uruchamianiu własnej firmy poprzez program "Fluid", a także pomoc w jej promocji.
Staramy się dawać Polkom w poczucie życia we wspólnocie zarówno językowej jak i kulturowej poprzez organizowanie wystaw, koncertów, bali, zabaw i spotkań z polskimi artystami.
Promujemy i staramy się wyjść na przeciw potrzebom młodego pokolenia poprzez propagowanie sportu i idei olimpijskich, organizowanie konkursu Miss Polonii Szwedzkiej, uczestnictwo i popieranie Miss Polonia International i inne konkursy piękności, organizację i uczestnictwo w obozach i koloniach integracyjnych. Poprzez powołanie oddziału YPI dajemy możliwość zdobywania doświadczeń w prowadzeniu własnych organizacji polonijnych.
Powoływanie oddziałów POLKA na świecie pozwala na budowanie network, wymianę doświadczeń oraz zapewnia nam osobisty i biznesowy rozwój. Odbywa się to na podstawie określonych warunków i umów.
Jak to właściwie robimy ?
Proces realizacji:
- Współpracujemy z odpowiednimi organizacjami społecznymi, związkami, klubami krajowymi i zagranicznymi.
- Organizujemy seminaria, narady, spotkania, zjazdy, wykłady i konferencje.
- Otwieramy własne oddziały Polka w świecie
- Zakładamy Fundację Polka International w Szwecji i w Polsce.
- Wybieramy Polkę - Kobię Roku /Krajowo i Międzynarodowo/
- Promujemy i współpracujemy z młodzieżą polonijną
- Organizujemy Konkurs Miss Polonii of Sweden
- Integrujemy się z kobietami krajów w ktorych przyszło nam żyć, budujemy network
- Organizujemy spotkania ze sławnymi kobietami na świecie.
- Wspomagamy projekty rozsławiajace Polskę, szczególnie te dotyczące polskich kobiet.
- Pomagamy dzieciom w edukacji poprzez różnego rodzaju nagrody, roczne stypendium Polka International Scholarship za szczególne osiągnięcia w sporcie, muzyce i literaturze.
- Pomagamy dzieciom niepełnosprawnym poprzez: zbiorkę odpowiedniego sprzętu, promowanie, popieranie, organizowanie i otwieranie ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce
- Planujemy własne programy w zależności od potrzeb członkiń i według istniejących możliwości dla osiągnięcia wytyczonych celów statutowych.
- Rozwijamy wspólne zainteresowania poprzez teatr, sztukę, modę, estetykę, sport, literaturę, język polski, lekcje komputerowe i kulinarne.
- W przyszłości planujemy wydać międzynarodową gazetę pt. "Polka Forum"
- Pod koniec 2003 wydamy katalog informacyjny, w polskiej i angielskiej wersji językowej pt. "Strona Polki"
- Posiadamy własną strońę internetową
- Bedziemy organizowć coroczne spotkania z przedstawicielami lokalnych oddziałów - Chapters International Meeting.
- Kilka razy w roku organizujemy fantastyczne koncerty z polskimi artystami
Logo:
Asocjacja posługuje się własnym znakiem towarowym, którym są dwa kwiaty - maki, w kolorze białym i czerwonym. Pomysłodawczynią jest prezes Elizabeth Blania-Kacprzyk. Wersję graficzną wykonał artysta grafik - Pan Damian Cendrowicz z Łodzi. Ostatecznego zatwierdzenia projektu dokonał Prorektor Szkoły Filmowej w Łodzi, Pan Stanisław Szymański.
Przyjęcie do asocjacji:
Nastepuje na podstawie złozenia wniosku o członkowstwo, podpisanego przez dwie rekomendujące członkinie asocjacji, który zostaje rozpatrzony przez Zarząd w terminie do 30 dni od daty złożenia.
Roczny program oraz kalendarz imprez:
Jest tworzony corocznie i w terminie do końca października danego roku.
Oddziały
Nagroda Polka International Scholarship:
Nagrodę Polka International Scholarship przyznano Magdalenie Brukwińskiej - uczennicy pierwszej klasy gimnazjum w Racocie, za najładniejsze opowiadanie pt. "Paraolimpijczyk", którym zajeła I miejsce w konkursie ogólnopolskim. Dziewczynka dzięki tej nagrodzie miała możliwość spędzenia swoich wakacji w Szwecji.
Gazetka:
Zostanie wydana "Strona Polki", w której będzie dokładnie opisana
historia i działalność Asocjacji na przestrzeni lat 2000-2003.